Συμμετοχή του Ομίλου Κλασικού Αθλητισμού στο Διεθνές Meeting Σύνθετων Αγωνισμάτων ‘’PORTARATHLON’’, στη Νάξο

Το Σάββατο 21 Μαΐου 2022 ο ‘’Όμιλος κλασικού αθλητισμού’’ του σχολείου μας ταξίδεψε  στο νησί της Νάξου για να παρακολουθήσει το διεθνές meeting συνθέτων αγωνισμάτων ‘’Portarathlon’’ που διεξήχθη το διήμερο 21-22/5 στο Δημοτικό στάδιο Νάξου.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τους αγώνες μέσα από τον αγωνιστικό χώρο του σταδίου δίπλα στους αθλητές . Εξοικειώθηκαν με αγωνίσματα όπως άλμα σε ύψος ,σφαιροβολία, δισκοβολία, δρόμους με εμπόδια κ.α.Ακόμη γνώρισαν την διαδικασία της ηλεκτρονικής χρονομέτρησης (foto finish).

Πέρα από την γνωριμία τους με αθλητές υψηλού επιπέδου και την αγωνιστική διαδικασία οι μαθητές συμμετείχαν και σε αγώνες ταχύτητας 50m και αντοχής 600m σε μια αγωνιστική φιλική συνάντηση με αθλητές της Νάξου.